Przejdź do treści

Laboratoria Przyszłości – dokumenty programu

Sprzęt elektroniczny o łącznej wartości 30 000 złotych trafił do Szkoły Podstawowej nr 2 specjalnej   w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Krupskim Młynie. Drukarka 3D, kamera, oprogramowanie, mikrokontrolery, gogle VR– to sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Celem programu Laboratoria Przyszłości jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości uczniowie będą mogli się uczyć poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie zostało przekazane jeszcze w 2021 roku w całości. Laboratoria Przyszłości to Program skierowany m. in. do szkół podstawowych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoła otrzymały wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i  rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. 

 Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

W ramach programu do szkoły trafiły:

 • Zestaw edukacyjny z mikrokontrolerami UNO Starter Kit
 •  Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2w1
 •  Kamera przenośna cyfrowa Sony 4K FDR-AX53
 •  Zestaw oświetleniowy: Lampa SOFTBOX ze statywem i Żarówką
 •  ClassVR – wirtualne laboratorium przedmiotowe zestaw ClassVR Premium
 •  ClassVR – Zestaw kontrolerów ręcznych USB 4 szt
 •  ClassVR – licencja – roczny dostęp do portalu wirtualnych lekcji
 • Mikroport Saramonic Blink 500 B1
 • Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery
 • Długopis 3D Creality
 • Filament PCL do długopisu 3D Creality

Koordynatorem realizacji programu w szkole jest Pani Marzena Potempa