Przejdź do treści
Aktualności

XXI Biegi z okazji święta Odzyskania Niepodległości.

XXI Biegi z okazji święta Odzyskania Niepodległości.
21-10-2023

Od 1998 r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Krupskim Młynie organizowane są Biegi Przełajowe. Najpierw pod nazwą „Bieg ku wolności”, a od 21 lat pod hasłem „Święta Odzyskania Niepodległości”. W ciągu całego tego okresu były tylko 3-letnie przerwy m.in. spowodowane Covidem. Biegi przełajowe odbywają się w lesie, gdzie trasa jest w naturalny sposób utrudniania przez przyrodę. Środowisko naturalne jest pełne niespodzianek i różnorodnych przeszkód, z którymi młodzi biegacze radzą sobie wyśmienicie.

W tegorocznej edycji wzięło udział 51 wychowanków z 8 placówek:

• MOW Rudy

• MOW Krzepice

• MOW Włocławek

• MOW Jaworze

• MOW Krupski Młyn

• MOW Kalety

• MOW Sobótka

• MOS Dobrodzień

Biegi odbywają się w dwóch kategoriach: bieg sztafetowy 4 x 1200 m. i biegi indywidualne na dystansie 1600 m.

Honorowymi gośćmi w tym roku był lekkoatleta specjalizujący się w chodzie sportowym, Olimpijczyk z Pekinu i Rio de Janeiro, wielokrotny Mistrz Polski, zawodnik klubu CKS Budowlani Częstochowa – Jakub Jelonek, oraz Maciej Hupa -działacz sportowy i społeczny, wiceprezes CKS „Budowlani” Częstochowa, przewodniczący Okręgowego Kolegium Sędziów Lekkiej Atletyki w Częstochowie oraz sekretarz- skarbnik Regionalnej Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie.

Specjalistyczną rozgrzewkę przed biegiem poprowadził Jakub Jelonek, który wraz z Panem Maciejem czuwał nad prawidłowym przebiegiem zawodów. Chociaż towarzyszyły nam trudne warunki pogodowe: chłód i deszcz, wszyscy dobiegli do mety w znakomitych nastrojach.

Wyniki rywalizacji:

Sztafeta

I miejsce MOW Kalety

II miejsce MOW Włocławek

III miejsce MOW Jaworze.

Bieg indywidualny:

I miejsca Szymon z Kalet,

II miejsce Nimer z Kalet

III miejsce Daniel z Włocławka

Niesamowitą walecznością wykazały się dziewczęta z MOW w Sobótce, które startowały wraz z chłopcami i nie odpuszczały do ostatniego metra.

Zawody sportowe były okazją m.in. do integracji placówek z całej Polski w duchu sportowej rywalizacji, ucząc ich patriotyzmu i poszanowania wolności. Wszyscy mieli okazję do rozmów z gośćmi specjalnymi oraz zapoznania się z historią Igrzysk Olimpijskich.

Imprezie towarzyszyła wystawa „Polacy w Igrzyskach olimpijskich 1924-2020” autorstwa uczniów Gimnazjum nr 2 w Częstochowie pod kierunkiem Macieja Hupy.

Uczestnikom bardzo dziękujemy za uczestnictwo.